Jak przetrwać Święta kiedy unikasz glutenu, mleka i cukru?

Jak przetrwać Święta bez glutenu, bez mleka i bez cukru?

Czy da się przetrwać Święta, będąc na diecie eliminującej gluten, cukier oraz nabiał? Tak restrykcyjne podejście do diety mogłoby się wiązać z rezygnacją z wyjątkowych dla tego okresu potraw… W związku z tym spędzenie Świąt Bożego Narodzenia przy jednoczesnej próbie trzymania się postanowień żywieniowych dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem. Dlatego wypunktowałam dla Ciebie wskazówki, które pomogą Ci utrzymać zdrowe nawyki podczas Świąt Bożego Narodzenia.

przepisy świąteczne bez glutenu
Danie wigilijne z e-booka “Przepisy Świąteczne Lymeyummy”.

1 – Twoje nastawienie do diety

Przede wszystkim najważniejszy jest Twój stosunek do tematu odżywiania. Spróbuj potraktować dietę eliminacyjną jak wyzwanie, a nie wyrzeczenie. Takie podejście pozwoli Tobie nie tylko na czerpanie radości ze Świąt, lecz także zapewni poczucie satysfakcji oraz zadowolenia z samego siebie.

2 – zidentyfikuj “podejrzane” potrawy

Oczywistym jest fakt, że babcine pierogi i uszka to dania niedozwolone ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych i glutenu. Jednak istnieje szereg innych potraw, które powinny wzbudzić Twoją czujność, mimo że wyglądają niewinnie na pierwszy rzut oka. Przestrzegam Cię przed takimi daniami, jak mięso lub ryby w panierce, sałatki, sosy, “fit słodycze”, pieczywo, a nawet dania mięsne! Zarówno sałatki, sosy, jak i dania mięsne mogą być wykonane na bazie gotowych mieszanek przypraw, które w składzie poza cukrem bardzo często zawierają wzmacniacze smaku, takie jak glutaminian sodu.

>> Przepis na bezglutenowe uszka i pierogi <<

jak przetrwać święta
Bezglutenowe pierogi z kapustą i grzybami.

3 – stosuj zamienniki

Bezglutenowe Święta nie oznaczają wieczoru wigilijnego bez uszek, pierogów czy krokietów. Stosując zamienniki “niedozwolonych” produktów, jesteś w stanie wykonać tradycyjne dania bez dodatkowego nakładu pracy. Co więcej bezglutenowy piernik możesz wykonać nawet na ostatnią chwilę, ponieważ nie wymaga on czasu na dojrzewanie, a smakuje tak samo dobrze! Przepis na bezglutenowy piernik oraz inne kultowe dania świąteczne znajdziesz w moim e-booku z przepisami na Święta. Poniżej możesz znaleźć listę niektórych zamienników, które warto przemycić do swojej kuchni:

  • cukier zamień na ksylitol lub erytrytol,
  • mąkę pszenną zamień na mąkę gryczaną, kasztanową, teff, kokosową lub sorgo,
  • drożdże zamień na sodę,
  • warzywa takie jak buraki, czy marchew, jedz w formie surowej,
  • mleko zamień na mleka roślinne: kokosowe, migdałowe lub sojowe,
  • masło zamień na masło klarowane,
  • oleje rafinowane do smażenia zamień na oliwę z oliwek, olej kokosowy, smalec.

>> Sprwdź, jakie inne zamienniki zastosowałam do przygotowania potraw świątecznych <<

Danie wigilijne z e-booka “Przepisy Świąteczne Lymeyummy”.

4 – zaplanuj potrawy świąteczne oraz listę zakupów

Kiedy już wiesz, czym zastąpić produkty glutenowe, nabiał oraz cukier zaplanuj listę potraw świątecznych, które wykonasz stosując zamienniki. Kolejnym naturalnym krokiem jest sporządzenie listy zakupów świątecznych. Robienie zakupów z listą nie tylko pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze. Atutem posiadania takiej listy jest kierowanie się w sklepie wyłącznie do półek z produktami, które Ciebie interesują. W rezultacie łatwiej jest się oprzeć pokusie zakupu kolorowych ciasteczek. Jeśli jesteś osobą początkującą, może być to dla Ciebie dość wymagające zadanie. Z myślą o takich osobach, jak Ty napisałam mojego e-booka “Przepisy Świąteczne LymeYummy” z przepisami na 12 wybornych potraw wigilijnych, kultowe słodkości świąteczne, a także na szybkie dania mięsne. Oczywiście w żadnym z przepisów nie znajdziesz glutenu, produktów o wysokim indeksie glikemicznym ani mleka. Co więcej w e-booku znajduje się także lista świątecznych zakupów z podziałem na kategorie produktów! Została ona stworzona w taki sposób, żebyś mógł sobie w łatwy sposób odznaczyć produkty, które już posiadasz. Ilości produktów na liście zakładają, że wykonasz wszystkie potrawy ze świątecznego e-booka. Dzięki temu, że lista świątecznych zakupów wyszczególnia rozmaite rodzaje mąk i kasz bezglutenowych, a także tłuszczy i owoców, po które warto sięgać, obrazuje ona podstawowe wyposażenie Twojej kuchni. W związku z tym będzie niezmiernie przydatna przez cały rok!

>> E-book: Przepisy Świąteczne Lymeyummy – bez glutenu, bez mleka, bez cukru <<

Dlaczego ten e-book jest wyjątkowy?

W e-booku znajdziesz mnóstwo rozmaitych inspiracji zarówno na tradycyjne, jak i bardziej wyszukane dania świąteczne. Oczywiście nie mogło zabraknąć przepisów na świąteczne słodkości. Dodatkowo muszę się pochwalić, że “Przepisy Świąteczne Lymeyummy” to jedyny zbiór przepisów bez cukru, gdzie “bez cukru” nie oznacza jedynie niedodawania tego składnika do potraw. “Bez cukru” oznacza stosowanie produktów, które charakteryzuje niski indeks glikemiczny, w związku z czym żadna z potraw nie wywoła u Ciebie gwałtownego wyrzutu insuliny.

Więcej informacji na temat świątecznego e-booka znajdziesz tutaj.

>> E-book: Przepisy Świąteczne Lymeyummy – bez glutenu, bez mleka, bez cukru <<

przepisy świąteczne bez glutenu
E-book “Przepisy Świąteczne Lymeyummy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *