Domowy majonez

Domowy majonez

Nie tylko życie bez czekolady jest trudne. Życie bez majonezu także (przynajmniej dla mnie). Jednym z moich niestandardowych przysmaków była zawsze kromka świeżego chleba z majonezem i kiszonym ogórkiem. 😀 Dlatego postanowiłam zrobić majonez sama. Jeśli chcemy przyrządzić domowy majonez, potrzebna jest musztarda. Oczywiście nie inna jak domowa! Obydwa przepisy znajdziecie na blogu.

Majonezy ze sklepu zawierają mnóstwo niepotrzebnych i szkodliwych dodatków, które wcale nie poprawiają ich smaku. Są wobec tego wykluczone z mojej diety. Ponadto żaden sklepowy majonez nie dorówna smakowi temu domowemu – sami sprawdźcie. Inną zaletą domowego majonezu jest to, że wykonanie zajmuje zaledwie kilka minut! Dlatego tym bardziej nie widzę sensu kupowania gotowego produktu w sklepie.

Z poniższego przepisu otrzymacie niecałe 250 ml majonezu.
Na koniec chciałabym dodać, żeby jednak się nie przejadać majonezem, nawet domowym, ponieważ najsmaczniejszy wychodzi wykonany na bazie oleju rafinowanego. Jak wiadomo tłuszcze rafinowanie należą do produktów anty-odżywczych, dlatego zalecam zachowywać umiar. Możesz oczywiście rafinowany olej rzepakowy zastąpić nierafinowanym takim, jak oliwa z oliwek. Jednak smak może nie przypaść do gustu.

Składniki

  • domowa musztarda -1 łyżeczka
  • olej (najlepiej smakuje rafinowany rzepakowy) – 200 ml
  • sól – 1/3 łyżeczki
  • świeżo mielony pieprz – 1/3 łyżeczki
  • sok z cytryny – 1 łyżka
  • jajko – 1 szt.
  • żółtko – 1 szt.

Przygotowanie

Do wąskiego naczynia (o średnicy nieco większej od końcówki blendera) dodaj kolejno: jajko, przyprawy, musztardę, sok z cytryny i olej. Umieść końcówkę blendera na samym dnie naczynia. Miksuj na maksymalnych obrotach przez ok. 10 sekund aż zauważysz, że na dnie powstaje emulsja majonezu. Przesuwaj blender do góry, bardzo powoli. Majonez będzie powstawał pod obracającą się końcówką blendera. Przejedź blenderem w górę i w dół powoli kilka razy. Twój majonez jest gotowy!

domowy majonez
Domowy majonez, musztarda i chrzan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *